Maria Lipszyc-Balsigerowa to postać, która zasługuje na szczegółowe omówienie w kontekście historii polskiej socjologii i ruchu społecznego. Urodziła się 15 lipca 1870 roku w Bochni, a jej życie tragicznie zakończyło się prawdopodobnie 29 czerwca 1944 roku w KL Ravensbrück.
Była nie tylko szeroko cenioną socjolożką, ale również aktywną działaczką społeczną i socjalistyczną. Jej korzenie żydowskie i działalność na rzecz emancypacji kobiet czyniły ją niezwykle ważną postacią w swoim czasie.
Jako współtwórczyni polskiej socjologii empirycznej, Lipszyc-Balsigerowa wnosiła istotny wkład w rozwój tego obszaru wiedzy, kładąc podwaliny pod przyszłe badania społeczne w Polsce.
Życiorys
Maria Lipszyc-Balsigerowa znalazła się w gronie wybitnych postaci XX wieku, jej życie i działalność miały ogromny wpływ na rozwój nauk społecznych oraz emancypację kobiet. Swoją edukację rozpoczęła w Berlinie, a następnie kontynuowała studia w Zurychu, gdzie na tamtejszym uniwersytecie obroniła doktorat z nauk społecznych w 1901 roku pod okiem Heinricha Herknera. Już w trakcie studiów zaczęła aktywnie angażować się w ruch socjalistyczny, a jej zainteresowania koncentrowały się na problematyce bezrobocia oraz migracji. Przystąpiła do Zagranicznego Związku Socjalistów Polskich w 1899 roku, który później przekształcił się w Oddział Zagraniczny Polskiej Partii Socjalistycznej. Maria była także autorką wielu artykułów publikowanych w lewicowych czasopismach takich jak „Ogniwo” czy „Naprzód”. Jej zaangażowanie w walkę o prawa kobiet zaowocowało powstaniem analizy porównawczej dotyczącej statusu prawnego kobiet.
W 1908 roku Lipszyc-Balsigerowa przeniosła się do Krakowa, gdzie objęła wykłady z ekonomii i socjologii na Uniwersytecie Ludowym imienia Adama Mickiewicza. Została członkinią Organizacji Kobiecej Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej, a w latach 1910-1930 aktywnie działała w Polskim Towarzystwie Emigracyjnym oraz współtworzyła „Polski Przegląd Emigracyjny”. Podczas I wojny światowej brała udział w działalności gospodarczej Naczelnego Komitetu Narodowego w Krakowie, a także była jedną z inicjatorek Ligi Kobiet Galicji i Śląska. Jako redaktorka pracowała dla pisma „Na Posterunku” w latach 1917-1918 oraz współpracowała z wydawanym w Warszawie pismem PPS-Frakcji Rewolucyjnej „Jedność Robotnicza”. Po wojnie osiedliła się w Warszawie, gdzie zaczęła pracę w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.
W Warszawie rozpoczęła pracę jako referentka w sekcji emigracji i pośrednictwa pracy, a później jako radca ministerialny, kierując wydziałem wychodźstwa. Maria uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych dotyczących tematyki imigracji, publikując artykuły fachowe w „Pracy i Ochronie Społecznej”. Była aktywną działaczką Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej oraz członkinią PPS. Jej pasją były również kwestie związane z ruchem lokatorskim i spółdzielczym. Od 1921 roku była członkinią Centralnego Wydziału Kobiecego PPS oraz współpracowniczką w Centralnym Wydziale Kulturalno-Oświatowym.
W 1930 roku, z powodu lewicowych sympatii, straciła stanowisko naczelnika Wydziału Emigracji Lądowej w Polskim Towarzystwie Emigracyjnym. Po tym wydarzeniu Lipszyc-Balsigerowa skoncentrowała swoje wysiłki na współpracy z Instytutem Gospodarstwa Społecznego, gdzie wprowadzała nowe standardy badań socjologicznych. Od 1933 roku zaangażowana była w działania Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu, m.in. w Komisji Bibliotecznej i Kolegium Obywatelskim. W latach 1934-1939 była także członkinią zarządu Robotniczego Towarzystwa Służby Społecznej.
Podczas niemieckiej okupacji, dzięki staraniom byłego męża, uzyskała obywatelstwo szwajcarskie. Niestety nie otrzymała zgody na wyjazd i 1 grudnia 1943 roku została aresztowana przez Gestapo. Osadzona na Pawiaku, później trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie zmarła.
Publikacje
- Ameryka a emigracja europejska, „Polski Przegląd Emigracyjny”, 1911,
- Udział kobiet w gospodarstwie wychodźczym, „Polski Przegląd Emigracyjny”, 1911,
- Polskie wychodźstwo czasowe do Niemiec, Kraków, 1916,
- Społeczne skutki bezrobocia wśród fizycznych pracowników przemysłowych m. st. Warszawy w świetle ankiety roku 1931/32, Warszawa, 1932.
Tłumaczenia
- Herman Oncken, Lassalle, Lwów 1908 [w serii Politycy i Ekonomiści].
Odznaczenia
- 27 listopada 1929 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Rodzina
Maria Lipszyc-Balsigerowa, znana również jako Malka Lipschütz, przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie żydowskiej. Była córką Ludwika i urodziła się w Bochni.
W 1903 roku, w jej życiu nastąpił istotny zwrot, gdy poślubiła Hermana Balsigera, prominentnego szwajcarskiego socjalistę, z którym wspólnie podejmowała studia. Ich związek był dla niej ważnym etapem w życiu.
Zaledwie rok później, na świat przyszła ich jedyna córka, Jadwiga. Niestety, tragiczne okoliczności sprawiły, że Jadwiga zmarła w 1916 roku, co było ogromnym ciosem dla matki.
Warto zaznaczyć, że Maria i Hermann rozstali się w 1908 roku, co miało znaczący wpływ na dalszy rozwój jej życia osobistego oraz zawodowego.
Przypisy
- Zofia Noworól, Maria Lipszyc-Balsingerowa - zapomniana matka polskiej socjologii empirycznej, w: Krakowski Szlak Kobiet, red. Ewa Furgal, Kraków 2012 r., s. 220-222
- Wanda Wawrzyńska, Balsigerowa Maria, Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego, t. 1 A-D, Warszawa 1978 r., s. 96-97
- Sprawozdanie z działalności Ligi Kobiet Galicji i Śląska za pierwszy rok istnienia przedłożony zjazdowi delegatek kół w dniu 11.06.1916 r., Kraków 1916 r., s. 14
- Czy wiesz kto to jest?, red. Stanisław Łoza, Warszawa 1938 r., s. 21
- M.P. z 1929 r. nr 274, poz. 630 „za zasługi w dziedzinie organizacji wychodźtwa polskiego”.
- a b c d Zofia Noworól, Maria Lipszyc-Blasigerowa, w: Archiwum Historii Kobiet
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Daniel Duda | Maurycy Maciszewski | Gejza Bukowski von Stolzenburg | Franciszek Vetulani | Marek Gatty-Kostyal | Marian Goyski | Tadeusz Ruebenbauer | Józef Chmielewski (nauczyciel) | Jan Tarczałowicz | Eugeniusz Kiernik | Marian Koczwara | Magdalena Kalicińska | Jerzy Kwiatek (geograf) | Stanisław Lasocki (geofizyk) | Jerzy Chumiński | Andrzej Zagórski | Juliusz Jurczyński | Stanisław Kępiński | Zdzisław Londoński | Roman VetulaniOceń: Maria Lipszyc-Balsigerowa