UWAGA! Dołącz do nowej grupy Bochnia - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Juliusz Jurczyński


Juliusz Jurczyński, urodzony 19 stycznia 1889 roku w Bochni, to postać niezwykle ważna w polskiej geografii oraz edukacji. Był nie tylko geografem, ale także oddanym nauczycielem, który swoją pasję do geografii przekazywał kolejnym pokoleniom uczniów.

Jurczyński był również aktywnym działaczem krajoznawczym, co oznacza, że angażował się w popularyzację wiedzy o polskich regionach oraz ich kulturze. Jego wkład jako publicysty krajoznawczego również zasługuje na szczególne uznanie, gdyż jego artykuły pomagały szerzyć świadomość o bogactwie przyrodniczym i kulturowym Polski.

Zmarł 2 października 1972 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej geografii i ramach krajoznawczych, inspirował wielu do odkrywania uroków naszego kraju.

Życiorys

Juliusz Jurczyński ukończył studia z zakresu geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1915 roku rozpoczął swoją karierę zawodową jako nauczyciel w szkole średniej w Krakowie, gdzie zyskał uznanie jako pedagog. W 1920 roku przeniósł się do Łodzi, gdzie kontynuował nauczanie geografii w szkołach średnich oraz prowadził wykłady w Oddziale Wolnej Wszechnicy Polskiej aż do 1939 roku.

Podczas drugiej wojny światowej brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku, służąc jako oficer 37 pułku piechoty. Po wzięciu do niewoli, trafił do oflagu w Woldenbergu, który obecnie znajduj się w Dobiegniewie.

W 1945 roku był jednym z kluczowych organizatorów katedry geografii na nowo powstającym Uniwersytecie Łódzkim. Do momentu przejścia na emeryturę w 1959 roku, pracował tam jako adiunkt oraz zastępca profesora, przyczyniając się do rozwoju akademickiego tego instytutu.

Oprócz pracy pedagogicznej, Juliusz Jurczyński był aktywnym członkiem wielu towarzystw zarówno polskich, jak i zagranicznych. Należał do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, do którego dołączył prawdopodobnie już w Krakowie. W Łodzi, od momentu powstania Oddziału PTT w 1921 roku, był jego członkiem oraz pełnił funkcję wiceprezesa. Był również aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz Polskiego Towarzystwa Geologicznego.

W 1922 roku, razem z Eugeniuszem Romerem, stworzył „Atlas krajoznawczy województwa łódzkiego”. Oprócz tego, opracował pierwszą mapę ścienną tego województwa oraz pisał artykuły do prasy specjalistycznej. Jako redaktor „Czasopisma Geograficznego” oraz autor podręczników z zakresu geografii, wniósł znaczący wkład do polskiej nauki i edukacji.

Był znany jako niestrudzony organizator wycieczek szkolnych, co przyczyniło się do popularyzacji geografii wśród młodzieży. Zmarł w 1972 roku i został pochowany na cmentarzu na Dołach w Łodzi. Jego pamięć uczczono, nadając imię jednemu z ulic osiedla Widzew-Wschód w Łodzi.

Przypisy

  1. zob. Leksykon nazewnictwa miejskiego Łodzi
  2. zob. Katalog Biblioteki Narodowej w Warszawie
  3. Lista członków Polskiego Towarzystwa Geologicznego, stan na 31.01.1971 r., Rocznik Polskiego Towarzystwa Geologicznego Tom XL-1970, Zeszyt 3-4, Kraków 1971

Oceń: Juliusz Jurczyński

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:20