Marek Stanisław Gatty-Kostyal to postać, która odegrała kluczową rolę w polskiej chemii i farmacji. Urodził się 20 lipca 1886 roku w Bochni, a swoje życie zakończył 13 września 1965 roku w Krakowie. Jego kariera naukowa rozpoczęła się na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie od 1928 roku pełnił funkcję docenta, a od 1930 do 1950 roku był profesorem farmacji stosowanej.
Nie tylko nauczał na uniwersytecie, ale także w latach 1950–1963 pełnił rolę profesora farmacji stosowanej w Akademii Medycznej w Krakowie. Jego osiągnięcia nie przeszły niezauważone - od 1946 roku był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, a w 1956 roku otrzymał tytuł honorowego członka Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.
Marek Gatty-Kostyal pozostaje inspiracją dla wielu pokoleń farmaceutów oraz chemików, wnosząc niezatarte ślady w dziedzinie nauk farmaceutycznych.
Życiorys
Marek Gatty-Kostyal urodził się w rodzinie Marka Józefa Gatty’ego oraz Emilii z domu Nausser. Jego matka, po utracie męża, ponownie wzięła ślub z doktorem Emerykiem von Kostyálem, który w dniu 11 listopada 1916 roku adoptował jej pełnoletnich synów, co tłumaczy drugi człon nazwiska. W 1905 roku Marek Stanisław Gatty ukończył c.k. gimnazjum w swoim rodzinnym mieście, a w kolejnych dwóch latach zdobywał doświadczenie w aptece prowadzonej przez ojca.
Równocześnie studiował na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, które zakończył w 1909 roku. W 1911 roku przeniósł się do Lipska, gdzie kontynuował naukę na Wydziale Chemicznym. W 1914 roku, w obliczu zbliżającej się wojny, wstąpił do armii austriackiej, gdzie osiągnął stopień podporucznika. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości służył jako kapitan na frontach wojny polsko-bolszewickiej, pełniąc równocześnie rolę lekarza.
W 1918 roku obronił doktorat z chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dwa lata później objął stanowisko starszego asystenta w Katedrze Chemii Lekarskiej na tej samej uczelni. W 1923 roku został kierownikiem Zakładu Farmacji Stosowanej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1926 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Studium Farmaceutycznego, a w 1930 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.
6 listopada 1939 roku został aresztowany przez Gestapo, w ramach Sonderaktion Krakau, razem z innymi profesorami UJ. Po krótkim aresztowaniu w Krakowie i Wrocławiu, został przetransportowany do Sachsenhausen. Na szczęście 8 lutego 1940 roku uzyskano jego zwolnienie, po czym wrócił do Krakowa, gdzie podjął pracę jako doradca, a następnie jako kierownik działu naukowego w fabryce doktora A. Wandera.
Po zakończeniu wojny wznowił działalność w Studium Farmaceutycznym, gdzie wkrótce uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. W latach 1947-1948 pełnił funkcję dziekana Wydziału Farmaceutycznego. Od 1950 roku przez trzynaście lat był kierownikiem Katedry Farmacji Stosowanej Krakowskiej Akademii Medycznej, a także od 1951 do 1952 roku kierował Stacją Badania Roślin Leczniczych Komisji Nauk Farmaceutycznych PAU. W latach 1955-1963 był profesorem w Zakładzie Farmakologii Polskiej Akademii Nauk.
Marek Gatty-Kostyal zmarł w Krakowie, a jego szczątki spoczywają w grobowcu rodziny Rogoyskich na cmentarzu Rakowickim (kwatera PAS 55-płn-po prawej Bobrowskich). Był pionierem badań dotyczących właściwości fizykochemicznych preparatów galenowych w Polsce. Przeprowadził badania, które obaliły dotychczasowe opinie na temat potęgowania działania glikozydów naparstnicowych przez tzw. substancje balastowe obecne w tych preparatach.
Ordery i odznaczenia
W dorobku Marka Gatty-Kostyala znajduje się szereg znaczących odznaczeń i wyróżnień, które są świadectwem jego zasług oraz zaangażowania w życie społeczne i patriotyczne. Oto lista jego najważniejszych odznaczeń:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nadany w 1956 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymany 13 lipca 1954 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi, przyznany dwukrotnie: pierwszy raz 10 lutego 1939 roku, a drugi 22 lipca 1952 roku,
- Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921.
Przypisy
- Jan WiktorJ.W. Tkaczyński Jan WiktorJ.W. (red.), Pro Memoria III. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoczywający na cmentarzach Krakowa 1803–2017, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018.
- Lokalizator Grobów - Zarząd Cmentarzy Komunalnych [online], zck-krakow.pl [dostęp 21.03.2022 r.]
- M.P. z 1954 r. nr 103, poz. 1311 „za zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej w dziedzinie medycyny”.
- M.P. z 1952 r. nr 70, poz. 1095 „za zasługi w pracy zawodowej”.
- M.P. z 1939 r. nr 43, poz. 70 „za zasługi na polu pracy społecznej.
- Krótki biogram ze zdjęciem
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Marian Goyski | Tadeusz Ruebenbauer | Józef Chmielewski (nauczyciel) | Jan Tarczałowicz | Eugeniusz Kiernik | Roman Vetulani | Zdzisław Londoński | Stanisław Kępiński | Juliusz Jurczyński | Andrzej Zagórski | Franciszek Vetulani | Gejza Bukowski von Stolzenburg | Maurycy Maciszewski | Daniel Duda | Maria Lipszyc-Balsigerowa | Marian Koczwara | Magdalena Kalicińska | Jerzy Kwiatek (geograf) | Stanisław Lasocki (geofizyk) | Jerzy ChumińskiOceń: Marek Gatty-Kostyal