Władysław Grotowski, urodzony 4 kwietnia 1884 roku w Bochni, był postacią wyjątkową w historii polskich inżynierów leśników. Jego życie zakończyło się 1 listopada 1965 roku w Krościenku nad Dunajcem, gdzie pełnił rolę wójta.
Grotowski, jako leśnik, poświęcił się pracy na rzecz ochrony i zarządzania polskimi lasami. Był również głośnym przeciwnikiem akcji Goralenvolk, która miała na celu germanizację Góralów. Jego działalność i poglądy miały znaczący wpływ na rozwój regionu oraz na świadomość społeczną tamtych czasów.
Życiorys
Władysław Grotowski był niezwykle ważną postacią w historii regionu. Ukończył studia na Wydziale Leśnictwa Politechniki Wiedeńskiej. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się, gdy w trakcie I wojny światowej pełnił funkcję oficera w armii austriackiej, zdobywając odznaczenia jako weteran.
W okresie międzywojennym, jego działalność jako nadleśniczy w państwowym nadleśnictwie Olkusz znacząco wpłynęła na lokalne zarządzanie lasami. Po zakończeniu wojny wrócił do pełnienia tej samej roli, kontynuując swoją posługę na rzecz ochrony natury w regionie.
W 1940 roku Władysław został wybrany na wójta Krościenka. W tym czasie aktywnie wspierał Polskie Państwo Podziemne, organizując pomoc dla kurierów przekraczających granicę. Koordynował lokalne szlaki przerzutowe dla polskich oficerów i żołnierzy, działając na rzecz ich bezpieczeństwa.
Grotowski w odważny sposób sprzeciwiał się akcji Goralenvolk, co niestety doprowadziło do jego aresztowania. Był więziony i torturowany w zakopiańskim Palace – siedzibie Gestapo, co spowodowało jego dożywotnie kalectwo. Mimo ogromnych trudności, Władysław kontynuował swoją misję jako wójt Krościenka aż do 1948 roku.
Po długim życiu poświęconym służbie społeczności, zmarł w Krościenku. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w tamtej miejscowości (sektor II-J-3).
Życie rodzinne
Władysław Grotowski związał się z Michaliną Dziewolską, która pochodziła z rodu Hieronima. Małżonkowie byli właścicielami przesławnego Pensjonatu „Granit”, który posiadał aż 45 pokoi, każdy z indywidualną łazienką. Budowla powstała w 1937 roku przy ul. Jagiellońskiej 70, a jej architektoniczny projekt, nawiązujący do stylu warownego zamku, stworzył Stanisław Dziewolski, bratanek Michaliny. Ten utalentowany architekt znany był także z projektów takich jak Hotel Modrzewie oraz Inhalatorium w Szczawnicy.
Willa została wzniesiona w malowniczej części ogrodu, co sprawiało, że była nieco oddalona od ulicznego zgiełku. Elewacja budynku po części pokryta była kamieniem, co nadawało jej śródziemnomorski klimat. Grotowscy dbali o najwyższy standard usług, co szybko sprawiło, że ich pensjonat stał się popularnym miejscem wśród elit towarzyskich. W latach poprzedzających II wojnę światową przyjeżdżali tu zamożni goście, wśród których znajdowało się wielu wpływowych urzędników, biznesmenów, a nawet dyplomatów.
W 1938 roku pensjonat gościł konsula małego państwa Mandżukuo. Po zakończeniu II wojny światowej w budynku ulokowano pensjonat Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W końcu XX wieku obiekt powrócił w ręce dawnych spadkobierców i obecnie pozostał w ich posiadaniu.
Małżeństwo Grotówskich miało dwie córeczki: Janinę i Marię. Maria związała się z Eugeniuszem Rustanowiczem, który w 1982 roku zrealizował cel oddzielenia Krościenka od Szczawnicy, po dziewięcioletnim okresie wspólnego funkcjonowania pod nazwą Szczawnica-Krościenko.
Ordery i odznaczenia
Władysław Grotowski, wybitny polski artysta i badacz teatru, otrzymał szereg wyróżnień oraz odznaczeń za swoje zasługi. Wśród nich znajdują się:
- Złoty Krzyż Zasługi, przyznany 9 listopada 1931 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, otrzymany 4 maja 1944 roku, w uznaniu za jego postawę wobec wroga w czasie okupacji, a także za znaczący wkład w działalność Armii Krajowej, przyznany przez Naczelnego Dowódcę AK,
- Krzyż Walecznych.
Upamiętnienie
Nazwisko Władysława Grotowskiego stało się symbolem we współczesnej kulturze, co potwierdza fakt, iż jedną z ulic w Krościenku nad Dunajcem nazwano jego imieniem. Ulica ta odchodzi od ul. Trzech Koron, kierując się na zachód, i znajduje się powyżej dworu Dziewolskich.
Przypisy
- Cmentarz komunalny w Krościenku nad Dunajcem - wyszukiwarka osób pochowanych [online], kroscienko.grobonet.com [dostęp 18.08.2020 r.]
- Strona willi „Granit”. [dostęp 02.08.2013 r.]
- Bogdan Mościcki: Beskid Sądecki i Małe Pieniny: przewodnik. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2007 r., s. 173. ISBN 978-83-89188-65-6.
- Bronisław B. Krzan Bronisław B., Klejnot zagubiony w górach. Na 700-lecie Krościenka n/D. Errata, Kraków: Polskie Towarzystwo Teologiczne, 1988 r., s. 4, ISBN 83-85017-41-0.
- M.P. z 1931 r. nr 260, poz. 346 „za zasługi na polu administracji lasów państwowych”.
- Koper 2008 r., s. 53.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Kazimierz Czekaj | Tadeusz Rudolf | Edward Janton | Jan Ossoliński (wicewojewoda łódzki) | Jan Musiał (ur. 1955) | Zbigniew August Miszke | Karol Góra | Józef Hodbod | Franciszek Gaik | Stanisław Piotrowicz | Władysław Kiernik | Henryk Ettmayer | Stanisław Bukowiec | Roger Battaglia | Janusz Brzeski | Jerzy Lysy | Mirosław Dzielski | Marian Rojek (działacz polityczny) | Kazimierz Zaczek | Krzysztof GadowskiOceń: Władysław Grotowski