Wojciech Samek, urodzony w 1861 roku w Bochni, a zmarły tamże 30 czerwca 1921 roku, był nieprzeciętnym rzeźbiarzem oraz właścicielem warsztatu rzeźbiarskiego w Bochni. Pochodził z rodziny związanej z górnictwem, jego ojciec pracował jako górnik w lokalnej kopalni soli.
Jego edukacja artystyczna była zróżnicowana i bogata. Samek uczył się rzemiosła pod okiem cechowych mistrzów kamieniarskich, a także w krakowskiej Szkole Przemysłowej. Dodatkowo, rozwijał swoje umiejętności pod skrzydłami Franciszka Wyspiańskiego, znanego twórcy i ojca Stanisława Wyspiańskiego.
Po powrocie do Polski w 1885 roku założył „Zakład Rzeźby Artystycznej” w Bochni, który stał się miejscem pracy dla licznej grupy artystów i rzemieślników. W zakładzie tym pracowało od 30 do 40 osób, w tym rzeźbiarze, rysownicy i złotnicy. Jego działalność obejmowała m.in. współpracę ze znanym rzeźbiarzem Stanisławem Bodnickim z Krakowa.
Wojciech Samek oraz jego zakład zdobyli uznanie, wykonując różnorodne dzieła, w tym ołtarze, posągi świętych, nagrobki oraz feretrony. Najwięcej zamówień napływało z Galicji, co świadczy o jego dużym znaczeniu w regionie. Wszechstronność jego talentu oraz jakość prac zostały docenione na wystawach artystycznych. W 1899 roku na wystawie we Lwowie otrzymał złoty medal, a w 1905 roku zdobył kolejny złoty medal podczas wystawy w Tarnowie.
Zakład rzeźbiarski Wojciecha Samka został przekazany siostrzeńcowi, który przez kilka następnych lat kontynuował jego działalność, ale na znacznie mniejszą skalę.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Ludwik Seeling von Saulenfels | Józef Lehr | Witold Nowicki (lekarz) | Stefan Schoengut-Strzemieński | Robert Jahoda | Salo LandauOceń: Wojciech Samek (rzeźbiarz)