Kościół świętego Stanisława Kostki to rzymskokatolicka świątynia, która pełni rolę kościoła szkolnego i jest częścią parafii św. Mikołaja Biskupa w Bochni. Historia tej notowanej budowli sięga lat 30. XX wieku, kiedy to na czoło działań budowlanych wysunęli się ksiądz Alojzy Nalepa oraz ówczesny dyrektor gimnazjum, Franciszek Słuszkiewicz. Obiekt budowany był w latach 1932–1937 na podstawie projektu architektów Wacława Nowakowskiego oraz Ludmiła Gyunkovicha, a poświęcenie miało miejsce w 1937 roku.
Świątynia jest doskonałym przykładem architektury modernistycznej, wykonanej głównie z cegły i kamienia. Główna nawa kościoła jest trzynawowa i charakteryzuje się prezbiterium w formie apsydy. Łuk tęczowy jest zamknięty w sposób półkolisty, a nawy boczne oddzielone zostały prostymi słupami od nawy centralnej. Wnętrze kościoła pokryte jest stropami płaskimi, a fasada wschodnia dzieli się na dwie kondygnacje, z których dolna, murowana z kamienia, z centralnym wejściem składającym się z trzech arkad.
Górna kondygnacja kościoła to konstrukcja murowana z cegły, wyróżniająca się blendami oraz z dzwonnicą zakończoną trzema arkadami. Dachy oplecione są blachą, co jest typowe dla tego rodzaju budowli. Witraże, które zdobią wnętrze świątyni, zostały wykonane w 1936 roku według projektu Henryka Nostitz-Jackowskiego w renomowanej pracowni Polichromia w Poznaniu.
W okrągłych oknach apsydy znajdują się symbole eucharystyczne, które są ważnymi przedstawieniami chrześcijaństwa, w tym pelikan, Baranek paschalny, Święta Trójca, arka przymierza oraz ryba. W nawie południowej, w dwóch dużych oknach, można podziwiać scenę Zwiastowania, a w okrągłym oknie za ołtarzem umieszczony jest św. Kazimierz Królewicz. Również nawa północna posiada wyjątkowe okna, w tym jedno z wizerunkiem św. Kingi za ołtarzem.
Od 2018 roku, na mocy dekretu biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu św. Stanisława Kostki (18 września), kościół świętego Stanisława Kostki obchodzi odpust, który ma rangę odpustu parafialnego. Indult ten został przyznany w szczególnym roku, obchodzonym w Polsce jako Rok św. Stanisława Kostki, uświetniający 450. rocznicę jego śmierci. Warto zaznaczyć, że w działania o nadanie tego przywileju zaangażował się ksiądz proboszcz Ryszard Podstołowicz.
Przypisy
- Bochnia, kościół św. Stanisława Kostki. Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 04.01.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia św. Jana Nepomucena w Bochni | Kościół św. Jana Nepomucena w Bochni | Parafia św. Mikołaja Biskupa w Bochni | Parafia św. Pawła Apostoła w Bochni | Kościół św. Pawła Apostoła w Bochni | Bazylika św. Mikołaja w BochniOceń: Kościół św. Stanisława Kostki w Bochni