Synagoga w Bochni (ul. Trudna)


Synagoga w Bochni to historyczna i cenną dla lokalnej społeczności budowla, mieszcząca się przy ulicy Trudnej 13, która wcześniej nosiła imię generała Karola Świerczewskiego. Rozpoczęcie budowy nowej synagogi, stworzonej przez gminę żydowską, miało miejsce w 1932 roku. Celem tej inwestycji było utworzenie najnowocześniejszego domu modlitwy zarówno w Bochni, jak i w okolicy.

Chociaż synagoga została oddana do użytku już w 1936 roku, to jednak nie została ukończona, co zaowocowało nałożeniem przez władze miasta na gminę wysokiej grzywny. Prace budowlane trwały aż do września 1939 roku, jednak ich kontynuacja została przerwana na skutek wybuchu II wojny światowej.

Podczas wojny budynek ten stał się obiektem wykorzystywanym przez hitlerowców, pełniąc funkcję składu oraz fabryki dykty i wyrobów stolarskich. Co ciekawe, mimo trudności, synagoga była użytkowana do nielegalnych praktyk religijnych. Po zakończeniu działań wojennych przez krótki czas powróciła do funkcji kultowych, będąc siedzibą Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Bochni.

Później synagoga została przekształcona w magazyn, a wkrótce po tym całkowicie opuszczona i zaczęła popadać w ruinę. W 1988 roku przeprowadzono jej kapitalny remont, a budynek został zaadaptowany na siedzibę banku PKO BP.

Niestety, 20 listopada 2019 roku oznaczał koniec działalności oddziału PKO Bank Polski w dawnej synagodze, gdyż centrala postanowiła sprzedać nieruchomość. Od tego momentu, bank przeniósł się do nowej lokalizacji przy ulicy Kazimierza Wielkiego 18. Budynek, będący niegdyś miejscem kultu, nabył prywatny przedsiębiorca, co budzi nadzieję na jego przyszłe zagospodarowanie.

Przypisy

  1. TomaszT. Stodolny TomaszT., Budynek dawnej synagogi sprzedany. Bank się przeprowadza [online], bochnianin.pl, 20.11.2019 r.

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":

Cmentarz żydowski w Bochni | Synagoga w Bochni (ul. Floris)

Oceń: Synagoga w Bochni (ul. Trudna)

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:7