Chodenice


Chodenice to malownicze osiedle w Bochni, które znajduje się w centralno-zachodniej części tego urokliwego miasta. Jest to jedna z 14 jednostek pomocniczych Bochni, które mają swój unikalny charakter i historię. Nazwa Chodenice, która do 1973 roku odnosiła się do samodzielnej wsi, odzwierciedla bogactwo lokalnej tożsamości.

Ważnym wydarzeniem w historii Chodenic była decyzja z 27 maja 1931 roku, kiedy to do Chodenic włączono gminę Trynitatis. Przejęcie to miało wpływ na rozwój osiedla i wpłynęło na jego obecny kształt. Dzięki takim wydarzeniom i procesom, Chodenice zyskały nowe możliwości rozwoju oraz bardziej zróżnicowaną społeczność.

Położenie

Osiedle znajduje się w centralno-zachodnim rejonie miasta i graniczy z następującymi obszarami:

Historia

Chodenice to miejscowość, która ma długą i bogatą historię. Po raz pierwszy została wspomniana w dokumencie dotyczącym lokacji Bochni z 1253 roku, wydanym przez księcia Bolesława Wstydliwego. W akcie tym zaświadcza się, że „Mikołajowi, synowi Volkmara, specjalną łaskę naszą okazać […] nadaliśmy jemu i jego spadkobiercom na uprawę roli w wieczyste posiadanie pewną część ziemi, zwaną pospolicie oberszar, nad którą jest lokowana wieś Chodenice, wolną od wszelkich czynszów, opłat i danin…”.

W przeszłości przez Chodenice prowadziła ważna droga, która łączyła Bochnię z Niepołomicami, biegnąca w kierunku przeprawy nad rzeką Rabą. W drugiej połowie XVI wieku wieś należała do Bochni i mieszkała w powiecie szczyrzyckim, będąc częścią województwa krakowskiego.

W Chodenicach, przy ulicy Mjr „Bacy”, można odnaleźć obelisk poświęcony pamięci Jana „Bacy” Kaczmarczyka, który był dowódcą III batalionu „Motyl” 12 pp. Armii Krajowej. Jego śmierć była wynikiem tragicznego incydentu, gdy został przypadkowo ujęty przez niemiecką policję podczas przeprawy przez Rabę. Po śmierci, Jan Kaczmarczyk został pośmiertnie awansowany do rangi majora, a także odznaczony Orderem Virtuti Militari oraz Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Charakterystyka

Osiedle to odznacza się różnorodnym krajobrazem, w którym dominują domy jednorodzinne, a także liczne przydrożne kapliczki oraz figury. Wśród nich można spotkać m.in. przedstawienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes oraz Chrystusa Frasobliwego.

Nieopodal znajdują się również ogródki działkowe, które stanowią doskonałe miejsce dla mieszkańców do spędzania czasu w otoczeniu natury.

Wzdłuż brzegu rzeki Raby znajduje się plaża, która zachęca do relaksu i sportów wodnych. Sportowe emocje oferuje nieco dalej zlokalizowane boisko sportowe MOS Strażak Chodenice, które jest miejscem wielu lokalnych rozgrywek.

Osiedle dysponuje również remizą OSP, pełniącą ważną funkcję w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom, a także Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, które obejmuje zakład uzdatniania wody, zapewniając tym samym mieszkańcom dostęp do czystej wody pitnej.

Ulice

W skład osiedla wchodzą następujące ulice: Mjr „Bacy”, Brzozowa, Chodenicka, Edwarda Karasia, Karosek, Kręta, Lipie, Lotników Polskich, Solidarności, Tadeusza Popka, Trinitatis, Wąwóz, Mikołaja Volkmara, Wodociągowa, Ks. Józefa Tischnera.

Turystyka

Chodenice to miejsce, które ma wiele do zaoferowania miłośnikom turystyki. Znajduje się tu popularny szlak, który przyciąga zarówno pieszych, jak i rowerzystów, prowadząc w kierunku malowniczej Puszczy Niepołomickiej.

Trasa przebiega przez urokliwe ulice, takie jak ul. Karosek oraz Wodociągową, a także ul. Mjr „Bacy”. Ruchome połączenie z otaczającą przyrodą zapewnia most wiszący, który nadwiesza się nad rzeką Rabą, co dodaje atrakcyjności całej podróży.

Ludzie związani z Chodenicami

W Chodenicach mieszkały i działały znaczące postacie, które odcisnęły swoje piętno na różnych dziedzinach życia. Oto kilka z nich:

  • Tadeusz Cepak – generał brygady Wojska Polskiego, a także doktor nauk prawnych,
  • Radomir Jasiński – profesor nauk inżynieryjno-technicznych,
  • Stefan Kaczmarczyk – podpułkownik piechoty Wojska Polskiego,
  • Tadeusz Popek – współzałożyciel Konfederacji Tatrzańskiej.

Komunikacja

W Chodenicach zlokalizowane są ważne linie komunikacyjne, które ułatwiają mieszkańcom oraz odwiedzającym przemieszczenie się po okolicy.

Użytkownicy mają do dyspozycji linie autobusowe BZK, a mianowicie numery: 5a i 9, które zapewniają sprawny transport.

Dodatkowo, funkcjonują również linie RPK, które obejmują numery: 5 oraz 9.

Przypisy

  1. Nowe zarządy osiedli. Wiadomości z Bochni.. www.bochnianin.pl. [dostęp 31.08.2018 r.]
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30.04.2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. z 2015 r. poz. 669).
  3. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008, s. 107.
  4. Bochnia - Przewodnik po mieście 2005, str. 213.
  5. Krakowski Dziennik Wojewódzki. 1931, nr 20, poz. 197.
  6. Załącznik nr 8 do Statutu Gminy Miasta Bochnia.
  7. Rozkład jazdy BZK.
  8. Rozkład jazdy RPK.
  9. Dz.U. z 1972 r. nr 50, poz. 327.

Oceń: Chodenice

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:14